do góry
4 Biegi Racibórz
http://www.4biegiraciborz.pl/raciborz/aktualnosci_dla_mieszkancow/Polmaraton-dla-kazdego-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-wielkie-odliczanie-do-najwiekszego-raciborskiego-swieta-sportu/idn:149
Drukuj grafikę : tak / nie

Półmaraton dla każdego – wielkie odliczanie do największego raciborskiego święta sportu

24 Sierpień 2018
kategoria:
Aktualności dla biegaczy

Każdego roku raciborski półmaraton przyciąga tłumy biegaczy z całej Polski, a nawet Europy i gorącej Afryki. Dlaczego bieg w niewielkim mieście jest tak popularny? Po pierwsze, znakomita atmosfera! Po drugie, doskonała organizacja! Po trzecie, wspaniała impreza dla całych rodzin. To nie są słowa wypowiadane tylko przez organizatorów, ale przede wszystkim przez uczestników.

Co w tym roku przygotowano w ramach RAFAKO Półmaraton Racibórz?

W niedzielę, 26 sierpnia 2018 roku odbędzie się IV RAFAKO Półmaraton Racibórz. Zawodnicy do pokonania będą mieli dokładnie 21 097,5 m ulicami Raciborza. Trasa posiada atest PZLA. Organizatorami przedsięwzięcia jest Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, a sponsorem głównym firma RAFAKO S.A. W ramach imprezy odbędą się IV Mistrzostwa Polski Energetyków, II Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty oraz bieg charytatywny Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz na rzecz 10-letniej Natalki Kwiatkowskiej z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym.

Nagrody dla najlepszych
Zwycięzca półmaratonu otrzyma czek o wartości 2 tys. zł i puchar. Za zajęcie drugiego miejsca - puchar oraz 1,5 tys. zł. Za trzecie miejsce- 1 tys. zł i puchar. Dodatkowo każdy z zawodników, który ukończy bieg w regulaminowym czasie otrzyma pamiątkowy medal, czyli ostatnią cześć projektu 4Biegi Racibórz.

Nowa kategoria dla najlepszych Polaków
Z roku na rok zainteresowanie biegiem rośnie, dlatego organizatorzy postanowili utworzyć jeszcze jedną kategorię – Najlepsza Polka i Polak. Dla najszybszych przewidziano takie same nagrody jak w kat. Open. Jest o co walczyć!
Ponadto będą przyznawane nagrody w klasyfikacji najszybsza raciborzanka i najszybszy raciborzanin w ramach Mistrzostw Raciborza w Półmaratonie. 50-litrową beczkę piwa z Raciborskiego Browaru otrzymają biegacze najliczniejszej grupy, która pobiegnie w raciborskich zawodach.
Osobne nagrody otrzymają również przedstawiciele szeroko pojętej branży energetycznej, ponieważ równolegle odbywać się będą Mistrzostwa Polski Energetyków w Półmaratonie oraz Zawody o Puchar Prezes RAFAKO S. A., firmy, która jest sponsorem tytularnym wydarzenia.

O nagrody powalczą także nauczyciele i pracownicy oświaty w Mistrzostwach Polski w półmaratonie. Przewidziane jest także Grand Prix Raciborza, wieńczące projekt 4Biegi Racibórz.

Toyota Aygo- nagrodą w losowaniu
Dla zawodników, którzy pomyślnie ukończą bieg, w zakładanym przedziale czasowym przygotowano losowanie. Każdy ma szansę wygrać samochód, nowiutką, świeżutką, białą Toyotę Aygo 2018. W ubiegłym roku samochodem odjechał Mateusz Wolnik, kto tym razem okaże się szczęśliwym nabywcom?

Biuro Zawodów
Biuro Zawodów mieści się na II p. Aquaparku H2Ostróg w Raciborzu przy ul. Zamkowej 4. Tam już w sobotę (25 sierpnia) od godz. 16.00 do 20.00 odbywa się weryfikacja zawodników, wydawane będą pakiety zawodnicze wraz z numerami startowymi oraz zapisy (w przypadku wolnych miejsc). Natomiast dalsza weryfikacja i wydawanie numerów startowych odbywać się będzie w niedzielę od godz. 7.00 - 9.00.

Nowa trasa
Patrząc na mapę, trasa niewiele się zmieni. Nadal zawodnicy przemierzać będą centralne ulice Raciborza. Zawodnicy pobiegną następującymi ulicami: Zamkowa, Armii Krajowej, Odrzańska, Chopina, Gimnazjalna, Londzina, Różyckiego, Dąbrowskiego, Stalmacha, Boh. Westerplatte, Michejdy, Mariańska, Ocicka, Słowackiego, Miarki, Wojska Polskiego, Wileńska, Warszawska, Żeromskiego, Wyszyńskiego, Wczasowa, Warszawska, Pl. Konst. 3 Maja, Opawska, Nowa, Mickiewicza, Szewska, Piwna, Basztowa, Głowackiego, Kolejowa, Sejmowa, Drzymały, Podwale, Batorego, pl. Dominikański, Rynek, Chopina. Tak będą wyglądały dwie pętle. Końcówka biegu z ul. Kolejowej prowadzić będzie w ul. Piaskową i wałami wzdłuż rzeki Odry i wróci do ul. Zamkowej.

Meta i start
W innym miejscu natomiast będą start, meta i miasteczko biegowe. Zawodnicy wystartują z bieżni świeżo wyremontowanego stadionu miejskiego. Finiszować będą w miasteczku biegowym, które ulokowane będzie nieopodal Aquaparku H2Ostróg. W budynku pływalni mieścić się będzie biuro zawodów, szatnie i prysznice. Natomiast cały teren OSiRu zamieni się w jedno wielkie miasteczko biegowe z atrakcjami dla całych rodzin i kibiców.

Fitness dla Zdrowia i Pasta Party
W przeddzień zawodów (25.08), dla wszystkich startujących przewidziano Pasta Party od godz. 16.00. Pozostałych, którzy lubią ruch i aktywność na świeżym powietrzu organizatorzy zachęcają do udziału w bezpłatnych zajęciach „Fitness dla Zdrowia”, przygotowanych przez Akademię Fitness. Dla najmłodszych gry i zabawy z animatorami poprowadzi Crazy Club.

Bieg charytatywny dla Natalki
IV Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz, to bieg na 2 km, który poprzedzi półmaraton. Start zaplanowano na godz. 9.00 z bieżni stadionu miejskiego (ul. Zamkowa 4). Udział w nim może wziąć każdy, kto ukończył 10 lat. Wpisowe do 21.08 wynosiło zaledwie 20 zł. Zapisy na ten bieg prowadzone będą również w Biurze Zawodów, w sobotę w godz. 16.00- 20.00 (II p. Aquaparku H2Ostróg) oraz w niedzielę w godz. 7.00- 8.50. W weekend wpisowe, to koszt 30 zł. Każdy ze startujących otrzyma pamiątkowy nr startowy, a po przekroczeniu mety medal.

W akcję charytatywną przyłączyła się również Fundacja PKO BP, oddział w Katowicach, przekazując dla rodziny Natalii Kwiatkowskiej 10 tys. zł. Wolontariusze dodatkowo podczas biegu będą zbierali datki do puszek.

Kids Run dla najmłodszych
Dla najmniejszych pociech, do 11 roku życia też przygotowano bieg. Odbędzie się na bieżni stadionu tuż po starcie biegu głównego (ok. godz. 10.15). Poprowadzą go wolontariusze Stowarzyszenia „Pracownia Przyszłości”. Swoje pociechy na bieg można zapisywać w biurze zawodów do godz. 9.30. Wpisowe wynosi tylko 5 zł. Dzieci otrzymają pakiety startowe, numery, koszulki, a po ukończonym biegu medale. Dochód przeznaczony zostanie również na leczenie Natalki. Limit miejsc wynosi 200 osób.

Piknik rodzinny w miasteczku biegacza
Półmaraton, to nie tylko zawody dla biegaczy długodystansowych, to również wspaniała impreza dla całej rodziny. Piknik rodzinny rozpocznie się już w sobotę popołudniu (25.08). Dla zawodników odbędzie się Pasta Party, a dla lubiących sport Fitness dla Zdrowia.

W niedzielę z samego rana, organizatorzy zaserwują kolejną dawkę atrakcji. Na najmłodszych czekać będzie dmuchany plac zabaw i konkursy z nagrodami. Ponadto gry i zabawy z wolontariuszami Pracowni Przyszłości i wiele słodkości. W Miasteczku Biegowym będzie można miło spędzić czas, spróbować smakołyków serwowanych w Food Truckach, napić się aromatycznej kawy i orzeźwiającej lemoniady. Odpocząć na leżaczkach, odwiedzić stoisko Akademii Fitness, propagującej aktywy tryb życia czy pachnące stoisko marki Prouve Respondek Team (gdzie zaopatrzycie się w perfumy, kosmetyki oraz wspaniałe środki czystości).

Na scenie występować będą młodzi artyści Raciborskiego Centrum Kultury.

Organizatorzy zapraszamy wszystkich raciborzan i osoby z gmin ościennych do wspólnego kibicowania i Miasteczka Biegowego przy Aquaparku.


Autor: Justyna Korzeniak, Adventure Media